ChatGPT CEO’su Sam Altman: “En Kötü Senaryo Hepimiz İçin Işıkların Sönmesidir”

ChatGPT CEO’su Sam Altman: “En Kötü Senaryo Hepimiz İçin Işıkların Sönmesidir”

Image: Nil Taskin Digital Art

AI chatbot ChatGPT’nin arkasındaki şirket OpenAI‘nin CEO’su, Sam Altman: Yapay Zeka için en kötü senaryonun “hepimiz için ışıkların sönmesi” olduğunu söylüyor.

OpenAI CEO’su ve kurucu ortağı 37 yaşındaki Sam Altman şu anda dünyanın zirvesinde görünüyor. Konuşmalar, gelişmiş yapay zekaya döndüğünde distopik korkular asla uzakta değildir. Ve hatta en ateşli yapay zekanın CEO’su bile, teknolojinin geleceğinin bir karmaşa olduğunu söylüyor.

  • Muhtemelen, interneti kasıp kavuran viral AI sohbet robotu ChatGPT’yi duymuşsunuzdur.
  • Bazıları onu sıkıcı işler için kullanıyor, ancak diğerleri ChatGPT’nin dolandırıcılığa veya yanlış bilgi yaymaya yardımcı olabileceğinden korkuyor.
  • ChatGPT’nin üreticisinin CEO’su, yapay zekanın “inanılmaz derecede iyi” olabileceğini veya “herkes için ışığı söndürebileceğini” söyledi.

ChatGPT çevrimiçi ortamda dolaşıyor ve her tür yapay zekada olduğu gibi, faydaları ve nasıl kötüye kullanılabileceği hakkında sorular ortaya çıkıyor.

Yakın tarihli bir röportajda, ChatGPT’nin arkasındaki şirket olan OpenAI‘nin CEO’su Sam Altman, yapay zekanın artıları ve eksileri hakkındaki görüşlerini sundu.

StrictlyVC’den Connie Loizos ile yakın zamanda yapılan bir röportajda, Altman‘a AI için öngördüğü en iyi ve en kötü durum senaryoları soruldu.

En iyisine gelince, “Bence en iyi durum inanılmaz derecede iyi, benim için hayal etmesi bile zor,” dedi.

Image: Nil Taskin Digital Art

“Çıkmazları çözmemize ve gerçekliğin tüm yönlerini iyileştirmemize ve hepimizin en iyi hayatlarımızı yaşamamıza izin vermesine yardımcı olabilecek inanılmaz bir bolluğa ve sistemlere sahip olmamızın nasıl bir şey olduğunu hayal edebiliyorum. Ama tam olarak yapamam. Bence iyi durum o kadar inanılmaz derecede iyi ki, bunun hakkında konuşmaya başlarsak gerçekten deli biri gibi konuşuyorsun derler.”

Yine de en kötü durum senaryosu hakkındaki düşünceleri oldukça kasvetliydi.

OKU:  ChatGPT ile Blog Yazılarına Etki: Gelir Üzerindeki Olumlu ve Olumsuz Etkiler

Altman, “Kötü durum ise – ve bence bunu söylemek önemli – hepimiz için ışıkların sönmesi olur,” dedi. “Kısa vadede kazara yanlış kullanım durumundan daha çok endişeleniyorum.”

“Bu yüzden yapay zeka güvenliği ve hizalama çalışmasının önemini abartmanın imkansız olduğunu düşünüyorum. Çok, çok daha fazlasının gerçekleştiğini görmek isterim.”

Uzmanlar, ChatGPT’nin dolandırıcılık yapmak, siber saldırılar yürütmek, yanlış bilgi yaymak ve intihal sağlamak gibi amaçlarla kötüye kullanılabileceğini söylüyorlar.

StrictlyVC röportajında Altman, intihal endişesine itiraz etti ve şunları söyledi: “Hesaplamaları adapte ettik ve matematik sınıfında test ettiğimiz şeyi değiştirdik, sanırım. Bu, bunun daha aşırı bir versiyonu – şüphesiz – ama aynı zamanda bunun faydaları da daha aşırıdır.”

* * *

San Francisco merkezli startup OpenAI, metinden görüntüye oluşturucu DALL-E 2 ile daha önceki başarısını devam ettirerek, halkın test etmesi için en son sürümünü piyasaya sürerek, geçen Kasım ayında nihayet ana akım haline geldimiş olabilir: ChatGPT, muhtemelen var olan en gelişmiş chatbot. Veri hazinesi üzerinde eğitilen bot, birkaç gün içinde bir milyon kullanıcı topladı.

ChatGPT‘nin olanakları neredeyse sonsuz. Halihazırda Google’ın arama motoru hegemonyası için potansiyel bir tehdit oluşturuyor ve teknoloji, kod yazma ve yemek planlamanın yanı sıra okul sınavlarında hackleme ve kopya çekme konusunda devrim yaratabilir. Potansiyeli yalnızca Google‘ın parmak uçlarında değil, aynı zamanda rakip Microsoft‘un OpenAI‘ye, 2019’a yaptığı 3 milyar dolarlık yatırımdan sonra, yeni 10 milyar dolarlık yatırımıyla şimdiden aradan sıyrıldı. Risk sermayesi firmaları ve diğer yatırımcılar tarafından mevcut hisselerin diğer satın alımlarıyla birleşen Microsoft parasının, şirketin değerini 29 milyar doların biraz altına çıkardığı bildiriliyor.

OpenAI CEO’su Sam Altman şu sıra Jeremy Kahn, Michal Lev-Ram ve Jessica Mathews’un hazırladığı, OpenAI’nin başarılarına ve geleceğine bakan bir uzun metrajlı filmin de odak noktası.

OKU:  Yapay Zekânın Geleceği: Genel Zekâdan Süper Zekâya

OpenAI değişimi

OpenAI, Altman, Elon Musk ve Peter Thiel gibi bir grup eski destekçinin 2015 yılında şirketi kurmasından bu yana büyük değişiklikler geçirdi.

Şirket, Google’ın 2014 yılında Londra merkezli AI Startup DeepMind‘i 500 milyon dolara satın almasına yanıt olarak bir araştırma laboratuvarı olarak başladı. DeepMind, iki yıl önce insan vücudundaki bilinen hemen hemen her proteinin yapısını tahmin etmek ve kataloglamak dahil olmak üzere makine öğreniminde (machine learning) kendi büyük adımlarını attı.

Ancak OpenAI farklı bir misyonla başladı. Kahn, “Yeni laboratuvar, DeepMind ve Google’ın olmadığı her şeyi hedefliyordu” diye yazıyor. “Gelişmiş yapay zekanın faydalarını açıkça demokratikleştirmeye adanmış, kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olarak yürütülecekti.”

OpenAI ve Microsoft, yapay zekayı “demokratikleştirmeye” devam etmeyi planlıyor. Microsoft CEO’su Satya Nadella, yeni yatırımı duyurduğu açıklamada, “OpenAI ile ortaklığımızı, son teknoloji yapay zekayı sorumlu bir şekilde ilerletmek için ortak bir hırs etrafında kurduk. AI’yi araştırın ve demokratikleştirin yeni bir teknoloji platformu olarak” dedi.

Ayrıntıları bu ayın başlarında Mathews ve Kahn tarafından yayınlanan belgelerde görülen Microsoft’un OpenAI ile olan anlaşması karmaşık. Devasa yatırım karşılığında Altman ve ekibi, OpenAI’nin kontrolünü AI şirket yeterince kazanıp, srmayesini çıkarıncaya kadar Microsoft’a devrediyor.

Kahn’a göre, OpenAI’nin bir metinden videoya sistemi de dahil olmak üzere sırada daha çok projesi var. Ancak ChatGPT, yapay zekanın giriş noktasıysa, ırksal önyargı ve konu nis konulara geldiğinde bilgileri karıştırma dahil olmak üzere bazı önemli engeller hâlâ vardır.

Öngörülebilir bir gelecekte OpenAI’nin Microsoft’un kanatları altına girmesiyle, girişim daha çok kâr peşinde koşan bir şirket gibi davranabilir. Aralık ayında Altman Twitter’da “bir noktada bir şekilde para kazanmak zorunda kalacağını” yazdı. Bu hafta OpenAI, ChatGPT için kullanıcıların sohbet robotuyla daha yüksek hızlarda ve talebin yüksek olduğu zamanlarda etkileşim kurmasına olanak tanıyan yeni bir abonelik planı başlattı. Bu da teknolojinin daha hızlı gelişmesine yardımcı olacak ve Altman’in da belirttiği gibi, bu iyi bir şey, kötü bir şey veya her ikisi de olabilir.

OKU:  Yapay Zeka 5-10 Yıl İçinde Emeği Nasıl Değiştirecek?

Nil Taşkın