Yapay Zeka 5-10 Yıl İçinde Emeği Nasıl Değiştirecek?

Yapay Zeka 5-10 Yıl İçinde Emeği Nasıl Değiştirecek?

Beş yıldan daha kısa bir süre önce Bill Gates, OpenAI ekibinin üzerinde çalıştığı şey karşısında şaşkına dönmüştü. Sonuç olarak, birkaç ay sonra Microsoft, OpenAI’ye 1 milyar dolar yatırım yaparak girişimin özel bulut sağlayıcısı oldu.

BUGÜN ise Microsoft bu startup için 10 milyar dolar yatırım yapıyor!

Sorunuza cevap verecek olursak, AI önümüzdeki beş ila on yıl içinde çalışma şeklimizi nasıl değiştirecek?

Dürüst olmak gerekirse, bir fikrimiz yok ama kendimize şu önemli soruları sormalıyız:

  • Gates (Microsoft) bugün 10 milyar dolar yatırım yapmak için bu işte ne görüyor ve şirketin %49’una sahip olmak istiyor?
  • Bu teknoloji önümüzdeki beş yıl içinde nerede olabilir? Henüz HİÇ KİMSE, gerçek cevaplara sahip değil görünüyor, ama sonuçlar sürprizlere gebe. Elon Musk gibi düzenlemeler yapılmazsa insanlık olarak ikinci sniif vatandaşlara dönüşüp sonumuzu getireceğini düşünen de var, Mark Zuckerberg gibi hastalıklara çare olacak diyen de.

Bakın, ChatGPT‘nin gücünü henüz kendiniz deneyimlemediyseniz ve yapay zeka teknolojisinin çok yakında işinizi nasıl değiştireceğini düşünmediyseniz, gerçekten çok büyük bir hata yapıyorsunuz demektir.

Değişim geldi burada ve yeni bir dönemin giriş kapısındayız. Ayrıca, çok hızlı ilerleyecek gibi duruyor, bizim kavrayabileceğimizden daha etkileyici ve bir çok açıdan yıkıcı olacak.

Şimdi dikkat kesilme ve adapte olma vaktidir. Bir gün olaylar böyle başlamıştı diyeceğiz.


Nil Taşkın

OKU:  Yapay Zekânın Geleceği: Genel Zekâdan Süper Zekâya