Tasarımda Turuncu

Tasarımda Turuncu

Image: Pixabay/@Cocoparisienne. CCO

Turuncu, pozitif, neşeli enerjinin, coşkunun, maceranın ve yaratıcılığın rengidir.

Renkler konusuna girersek kolay kolay çıkamayız. Çocukluğumdan beri beri renklerle aram iyidir, her zaman her alanda renkleri iyi kombine ettiğim söylenir. Bu bir estetik görüş üstünlüğüdür.

Giyim kuşamda, dekorasyonda veya grafik ve web sitesi tasarımlarında. Bu konuda her zaman iltifat aldığım için hem alışığım, hem yıllarca duyduğum için iyi olduğumu bildiğim bir konu. Bu girişi turuncu ile mi yapmak isterdim bilmiyorum ama NYC’deki ilk işlerimin logo ve ana temaları da turuncuydu, turuncu/gri.

New York’da yeni olduğum zamanlar bir gün bir nefret emaili almıştım. New York’un en prestijli okullarından birinde tasarım okumuş biri, kendisi para kazanamazken nasıl oluyor da benim kazandığımı eleştiriyordu bir kaç paragraflık bir email ile. Sanırım dönüş yapmadım, hatırlamıyorum. Ama bir dolu şey yazdıktan sonra -aslında kendisine üzülüyordu sadece- beni de eleştirmeye çalışıyordu. Mesela aynı tasarımda 3 ayrı font kullanmamı eleştirmişti, “en fazla 2 ayrı font kullanmak gerekir diye öğretiliyor bize okulda” diyordu. herşeyi yazmış, ama “renkler konusunda çok başarılı olduğumu” söyleyerek bitirmişti emaili. O gün artık “nefret emaili” yazan biri bile bir şeyi kabul ediyorsa “bu konuda sahiden iyiyim” demek ki dedim.

Renk, tasarımdaki en güçlü unsurlardan biridir. Farklı renkler farklı anlamlar taşır ve doğru kullanımları bir tasarımı iyi yapabilir veya bozabilir. İster grafik, kullanıcı arayüzü veya ürün tasarımında çalışıyor olun, renklerin anlamlarının farkında olmak gerekir.

Turuncu neyi simgeliyor?

Kırmızı ve sarının karışımı olan turuncu, ilkinin tutkusunu ikincisinin pozitifliğiyle birleştirir. Parlak ve canlı turuncular gençlik, enerji ve mutlulukla dolup taşan eğlenceli renklerdir. Yaratıcılığa ilham verir ve insanların ruh hallerini yükseltirler. Altın tonlarındaki turuncular ayrıca lüks ve prestij duygusu yayar.

OKU:  7 Ocak 2000 Cuma Günü Gelen Email

Öte yandan, koyu ve neredeyse kahverengimsi tonlardaki turuncular – çürüyen sonbahar yaprakları gibi – hilebazlık veya umutsuzluk duygularını ortaya çıkarabilir. Parlak turuncuların enerjisi bile sabırsızlık fikirleri yaratabilir. Bunlar pozitif çağrışımlar kadar yaygın değildir, ancak tasarım yapanlar bunların farkında olmalıdırlar.

Image: Pixabay/@mfuente. CCO.

Tasarımda turuncu nasıl kullanılır?

İyimserlik ve enerji ile ilişkilendirildiği için, birçok marka bir pozitiflik mesajı iletmek için turuncu kullanır. Kitlenizi bir şey hakkında heyecanlandırmak istiyorsanız, turuncuya gitmelisiniz. Soğuk mavi veya yeşil tonlarla birleştiğinde gerçekten ortaya çıkan, dikkat çekici, sıcak bir renktir.

Yine de çok fazla turuncu ters etki yapabilir. Ezici bir şekilde turuncu tasarımlar, neredeyse kendi kendini abartan olarak algılanabilir. Dikkati en önemli yere yönlendirmek için turuncuyu idareli kullanmak en iyisidir.

Yine de turuncu dinamik bir renktir. Değişimi, hareketi ve dönüşümü çağrıştırır, Bir yeniliği, ilerici bir hareketi vs. duyurmak istediğinizde tercih edilecek bir renktir.

Turuncu renk, tropik manzaralar ve yaz ile güçlü bir şekilde ilişkilidir, ancak hasat ve sonbaharın da rengidir. Sonbahar yaprakları, mevsimlerdeki değişimi bize bildirmek için sessiz bir turuncuya dönüşür.

Batı kültürlerinde turuncu, Cadılar Bayramı, balkabağı ve rahat, keyifli havanın rengidir.

Turuncu aynı zamanda aşırılıkların rengidir. Bu, kutuplaştırıcı fikirlerin bir tonudur, ondan nefret edersiniz ya da onu seversiniz.

Nil Taşkın