Resveratrol: Uzun Yaşamın Sırlarından Biri mi?

Resveratrol: Uzun Yaşamın Sırlarından Biri mi?

Image: Pixabay/@Oldiefan. CCO

Resveratrol, polifenoller adı verilen bir bileşik grubunun parçasıdır. Vücudu kanser ve kalp hastalığı gibi şeyler için daha yüksek risk altına sokabilecek hasarlara karşı koruyan antioksidanlar gibi davrandıkları düşünülmektedir. Kırmızı üzüm kabuğunda bulunur, ancak yer fıstığı, kırmızı şarap, çilek ve diğer yiyecek ve meyvelerde de bulabilirsiniz.

Üreticiler, resveratrol takviyeleri satarak gücünden yararlanmaya çalıştılar. ABD’de satılan çoğu resveratrol kapsülü, Polygonum cuspidatum adlı bir Asya bitkisinden elde edilen özleri içerir. Diğer resveratrol takviyeleri, kırmızı şarap veya kırmızı üzüm özlerinden yapılır.

İnternette bu takviyeleri lanse eden reklamlar, kilo vermekten daha sağlıklı ve daha uzun bir yaşama kadar her şeyi vaat ediyor. Peki resveratrol takviyeleri gerçekten bu vaatleri yerine getiriyor mu?

Resveratrol’ün Faydaları

Bildirilen yaşlanma karşıtı ve hastalıklarla mücadele güçleri nedeniyle çok dikkat çekti. Araştırmacılar uzun zamandır kırmızı şaraptaki maddelerin sağlığa faydaları olabileceğine inanıyorlar. 1990’lardan başlayarak uzmanlar, kırmızı şarapta bulunan bir antioksidan bileşik olan resveratrol üzerinde odaklanmaya başladılar. O zamandan beri, bazı hayvan ve laboratuar çalışmaları, resveratrolün ümit verici antiviral, antiinflamatuar ve antikanser etkilere sahip olduğunu göstermiştir.

Uzmanlar potansiyele sahip olduğu konusunda hemfikir olsa da, ne kadar iyi çalıştığını doğrulamak için hala yeterli veri olmadığını not etmek önemlidir. Resveratrol takviyeleri insanlarda iyi çalışılmamıştır. Hangi faydaları ve riskleri olabileceğini gerçekten bilmiyoruz. Ayrıca resveratrolün şaraptaki diğer bazı doğal maddelerden daha önemli olup olmadığını da bilmiyoruz.

Yine de, erken araştırmalar sizi aşağıdakilere karşı korumaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir:

Kalp hastalığı: Enflamasyonu azaltmaya, LDL’yi veya “kötü” kolesterolü düşürmeye yardımcı olduğu ve kalp krizine yol açabilecek pıhtıların oluşmasını zorlaştırdığı düşünülmektedir.

Kanser: Kanser hücrelerinin yayılmasını sınırlayabilir ve onları öldürmeye başlayabilir.

OKU:  Vitamin K2'nin Çok Yönlü Faydaları: Daha Sağlıklı Bir Kalp ve Daha Güçlü Kemikler için Anahtarınız

Alzheimer: Sinir hücrelerini hasardan koruyabilir ve hastalığa yol açabilecek plak oluşumuyla savaşabilir.

Diyabet: Resveratrol, vücudun kan şekerini düşüren hormon insüline karşı daha az duyarlı hale geldiği bir durum olan insülin direncini önlemeye yardımcı olur. Durum diyabete yol açabilir.

Araştırmacılar resveratrolün SIRT1 genini aktive ettiğine inanıyor. Bu genin vücudu obezitenin etkilerine ve yaşlanma hastalıklarına karşı koruduğuna inanılıyor.

Resveratrol ve Kırmızı Şarap

Bazı insanlar resveratrolün olası sağlık yararları nedeniyle daha fazla kırmızı şarap içmeleri gerekip gerekmediğini merak ediyor. Ancak çoğu uzman ve Amerikan Kalp Derneği gibi kuruluşlar, alkollü içeceklerin kadınlar için günde bir, erkekler için iki kadeh ile sınırlandırılmasını hâlâ önermektedir. Dört ons kırmızı şarap bir içeceğe eşittir. Diğer alkol formlarında resveratrol yoktur.

Yan etkiler

Şimdiye kadar yapılan çalışmalar, resveratrol yüksek dozlarda alındığında bile şiddetli yan etkiler keşfetmedi. Gıdalarda doğal olarak bulunan miktarda resveratrol aldığınızda, genellikle güvenli kabul edilir. Üzüm veya şaraba alerjisi olanlarda reaksiyona neden olabilir.

Kanama bozuklukları gibi sağlık sorunları olan kişiler doktorla görüşmeden resveratrol almamalıdır.

Düzenli olarak herhangi bir ilaç veya başka takviye alıyorsanız, resveratrol takviyeleri kullanmaya başlamadan önce sağlık uzmanınızla görüşün. Kan sulandırıcılar, tansiyon ilaçları, kanser tedavileri, MAOI antidepresanlar, antiviral ve antifungal ilaçlar, NSAID ağrı kesiciler ve St. John’s wort, sarımsak ve ginkgo gibi takviyeler gibi ilaçlarla etkileşime girebilirler.

Diğer takviyelerde olduğu gibi, FDA resveratrol’ü düzenlemez. Bu, tüketicilerin tam olarak ne aldıklarını veya ürünün etkili olup olmadığını bilmelerini zorlaştırır. Ayrıca belirli bir dozaj önerisi yoktur ve ne kadar almanız gerektiği ekten eke değişebilir.

Çoğu resveratrol takviyesindeki dozajlar, tipik olarak araştırmanın yararlı olduğunu gösterdiği miktarlardan çok daha düşüktür. Çoğu takviye 250 ila 500 miligram içerir. Bazı çalışmalarda kullanılan dozu almak için, insanların günde 2 gram resveratrol (2.000 miligram) veya daha fazlasını tüketmesi gerekir. Doktorunuzdan tavsiye isteyin.

OKU:  Dünya Genelinde Kanserin Daha Az Görüldüğü Bölgeleri Keşfetmek

Özetle

Daha fazla yüksek kaliteli araştırma yapılana kadar uzmanlar, antiaging veya hastalık önleme için resveratrol takviyeleri önermezler. Resveratrol takviyeleri ayrıca çocuklar veya hamile veya emziren kadınlar için önerilmez.


Derleyip Çeviren: Nil Taşkın