“Allah Acılı Aileye Sabır Versin. Allah Kimseyi Çocuğuyla Sınamasın”

“Allah Acılı Aileye Sabır Versin. Allah Kimseyi Çocuğuyla Sınamasın”

Image: Pexels/@Olya Kobruseva. CCO

Tiksindiğim cümle kalıpları, no 14: “Allah acılı aileye sabır versin. Allah kimseyi çocuğuyla sınamasın”…

Az mantık çalıştırarak düşünmek bu kadar mı zor? Anladık, acı yaşamadın, sana okurken bile zor geliyor ve acıyı yaşayan nasıl katlanacak diyorsun da… Saksıyı çalıştırsana arkadaşım biraz.

Senin düşündüğün gibi sevgi dolu, adil ve herşeye gücü yeten bir tanrı varsa, bu tanrı o acıyı o aileye hiç yaşatmasa ya?! Hem acıyı ver, ee sonra, “tanrım dayanma gücü ver”.. Hadi ordan sen de!!

Sonra, dünya bir sınav yeri değildir!! Bugüne kadar hiç duymadıysan benden duy bari ilk. Hepsi YALAN!!

Adil ve sevgi dolu bir tanrı, neden dünyanın değişik yerlerinde bazı acıları, felaketleri, kötü yaşam koşullarını daha çok veriyor sizce?! Afrika’da açlıktan ölen çocuklar, çaresi çoktan bulunmuş hastalıkların aşılarına ya da ilaçlarına ulaşamadıkları için, hatta temiz içme suyu bulamadıkları için bebek yaşlarında ölenler…

Aklın hiç alıyor mu, cehaleti burnundan akan bir süprüntünün doğurduğu 5 yaşındaki erkek çocuğunu kendi sevgilisinin tecavüz etmesine izin vermek için hastanede tek başına o adama bırakıp gitmesine tanrı niye izin versin ha, niye versin?! Okumadın değil mi haberi daha bir kaç hafta önce gazetelerdeydi. Her yıl bir dolu erkek, kız çocuğa tecavüz ediliyor, tanrı o çocuklara tecavüzü o b*ktan anaları babaları sınamak için mi izin veriyor gibi geliyor size?!

İstatiski ve sosyolojik olarak açıklaması yapılmış şeyleri hala daha “allah sınamasın”.. Siz aman akıl, mantık kullanmayın e mi? Böyle geldiniz böyle gidin. Yahu insan hiç mi düşünmez geri zekalı olarak tamamlıycam bu hayatı ne salağım diye? Gerçeklere gözünü kapa kapa, mezara…

Sonra cennet bekliyor, haa evet evet… senin anan baban dolandırıcılıkta başarılıydı ve sen daha iyi imkanlarda yaşıyorsun diye orda da seni bekliyordu cennet zaten. Cennet mennet yok, ölüceğiz normal şartlarda gittiysek toprağa, azınlık bir kısmımız belki kramatoryumlarda yakılacak, bir kısmımız da uçak kazası falansa okyanusa, olmadı dağa falan düşüceğiz ki bana bu fikir bazen berbat şehir mezarlıklarından daha iyi geliyor, Türkiye’deki mezarlıkların içler acısı hali malum zira.

OKU:  Bir insanın iyi mi, kötü mü olduğunu sınarken...

Hem kendin bir ruh yarat, hem sınava tabi tut, bazı ruhlara sırf salak sulak tiplere sınav olsun diye acı, eziyet çektir! Sadistliğe de bak sen! Saçma sapan kurallar, kanunlar koy, gönderdiğin iddia edilen kitaplar yazıldıkları çağın ve coğrafyaların dışında bir bilgiye sahip olmasınlar, sonsuz bir yoruma açıklık olsun, ama sen sınavı geçene cennet vaad et.

Dinler, ortaçağ ve öncesinde içinde yaşanılan dünyada açıklanamayan doğa olaylarını açıklamak için uydurulmuştur ilk, sonra da her çağın baskın güçleri, yöneten sınıfı ve sermayedarlar tarafından orta ve alt kesimleri yönlendirmek için kullanılmışlardır. Sana şekil verir, sabretmeni, isyan etmemeni sağlar, düşünmeni mantığını kullanmanı engeller, bırakırsın kendini hazır bilginin kolaycılığına, oh cennet beni bekliyor nasılsa…

“Bak kral da öldü ama o da mezara gitti ki, hepimiz aynı yere gidiyoruz ki”.. Öyle değil işler işte. İkinizin de bir yaşamı vardı, sen süründün, o yaşadı!

Nil Taşkın