Hayat Adil Değildir — Buna Alışın!

Hayat Adil Değildir — Buna Alışın!

Image: Pixabay/@lloorraa. CCO

“Life is not fair — get used to it!” ― Bill Gates

70’lerden nostaljik ve romantik bir şarkıya rastladım az önce, ordan ve sosyal medya ekranımdan akan bazı postlardan esinle bir kaç satır yazmak istedim.

New York asıllı beyefendi 60’larında gibi duruyor, belki daha da ileri yaştadır… 94 yaşındaki ayakta, kendi başına yaşayan, makyajlı, bakımlı, sağlıklı annesinin resmini paylaşıyor… Şanslı biri, bunca senedir annesi ve sevgisi onunla birlikte.

Bir arkadaşım genç bir kadın resmi paylaşıyor. Kimdir necidir bilmiyorum, Türk bir hanım 30’larının başında ve bekar gibi duruyor, hayata veda etmiş. Tek bir kelime yazmış resmi paylaşan arkadaşım RIP… Öyküsünü bilmiyorum ama Noel’den bir gün önce hayata veda etmiş… Şanssız gibi geliyor bana.

70’li yaşlarında gibi Orta Batı’dan Amerikalı bir hanım, çocukları torunları var, eşini iş için şehir dışına göndermiş, bir kaç gündür nasıl geçeçek bu zaman diye yazıp duruyor, günleri sayıyor… Şanslı bir kadın, bunca senedir eşinin sevgisine sahip ve hala onsuz geçireceği bir kaç güne dayanamıyor.

California’dan müzisyen bir arkadaşım yine 30’larının başında genç Türk bir kadının resmini paylaşıyor ve kaybettik, üzgünüm diyor… Yine önceki gün Noel arifesi, aynı kişi mi acaba bilmiyorum… Şanssız biri gibi görünüyor burdan.

Orta yaşlı bir erkek, İstanbul’da… Eşini kısa bir tatil için Karadeniz’e göndermiş, dönmesine 48 saat kalmış, saatleri sayıyor. Bu 48 saat nasıl geçecek bilmiyorum diyor… O da şanslı, bunca senedir seviyor seviliyor ama bir kaç günlük ayrılığa dayanamıyor… Hangisi bu dünyadan önce ayrılacak diye merak ediyorum postu görünce; o zaman ne hissedecek acaba.

Her holiday dönemi olduğu gibi Amerikan medyası yine, mutlu dramatik aile öykülerinin peşinde, bulmuş da bir tane. Birbirine yakışan Amerikalı genç çift, bir çocukları olduktan hemen sonra 30’lu yaşlarının başındaki kadın hayata veda etmiş. Bir kaç yıl sonra eşiyle oturdukları evden ayrılırken de, küçük kızıyla beraber annesi ile çektirdikleri pozları tekrar etmişler, aynılarını çekmişler. Şanslı bir kadın, hayatı kısa da sürse ölmeden önce sevmiş sevilmiş diyorum.

“Hayat adil değildir — buna alışın!” ― Bill Gates

New York’dan bir arkadaşım, genç bir erkeğin resmini paylaşıyor. Seni tanımıyordum ama aynı dönemler okumuşuz Boğaziçi’nde diyor, hayata veda edişine çok üzüldüm diyor. Yaptıklarına, paylaşımlarına, üretkenliğine bakınca çok şaşırdım diyor… Boğaziçi Bilgisayar mezunu 30’larının başında, kendi isteğiyle Boğaz Köprüsü’nden atlayarak hayata veda etmiş, bu Noel arifesinde yine… Şanssız, mutluluğu bulamamış genç bir erkek gibi geliyor bana.

OKU:  Cennette Kiminle Olacaksın?

Amerikalı anne babaların çocuklarına çok söyledikleri bir laf vardır, “kim sana hayatın adil olduğunu söyledi ki” derler… Evet hayat adil bir yer değildir ve bununla yaşamasını öğrenmek gerekir.

Foto: Yazı için görsel ararken bu resmi görünce durdum, bir anıyı çağrıştırdığı için de bununla paylaşmak istedim. 18 yaşımdaki ilk erkek arkadaşım yıllar sonra benimle yaptığı ilk sohbette, benim hatırlamadığım bir anımızı paylaşmış ve yıllar önce soğuk karlı bir kış günü, elimdeki eldivenleri ona verdiğimi, onun da bunca yıl o eldivenleri sakladığını anlatmıştı… Kendisi öykünün devamında bu romantik anıyı bozduysa da, ben burda keseyim ki romantik kalsın.

Nil Taşkın

Tags:
,