Özel Cenaze Evleri İhtiyacı

Özel Cenaze Evleri İhtiyacı

Image: Pexels/@Dianne. CCO

Zeki Alasya‘nın ölümünde de çirkef yuvaları malum saçmaladı. ‘Cami’den kaldırılmasın’ diye hani… İki çift lafım olacak.

1- Bütün bir ömür, 1 (bir) kez kullanacağım bir hizmet için (sadece cenaze) bir ömür boyu diyanete, imamlara benim verdiğim vergilerle ödeme yapılıyor. Yani keyfimin kahyası bilir kullanmak isteyip istemeyeceğimi!

2- Özellikle Cami’den kaldırılmak istemediğini vasiyet eden vatandaşların bile Özel Cenaze Evlerine, devlet izin vermediği için cenazeleri mecburen Camilerden kaldırılıyor!! Başka bir dine mensup ise de kendi dini evlerinden.

Diğer medeni ülkelerdeki gibi, Türkiye’de de isteyenler cenazelerini Özel Cenaze Evlerine aracılığıyla kaldırabilseler, birçok insanın Diyanetin Hocaları ve Belediyelerin Cenaze İşleri ile defnedilmeyi istemeyeceklerine hiç şüphem yok. Ama devlet bu gelir kapısını özel şirketlere bırakmıyor maalesef. İnsanlar da camilerden kaldırılmak zorunda kalıyor.

Hükümetler cenaze kazançlarından vazgeçebilirse, cenaze işlerini özelleştirsin, bakalım o zaman kaç kişinin cenazesi camiden kalkacak?!

3- Artık bu çağda bir de krematoryum şart, Bir çok değerli sanatçımız dahil, öldükten sonra yakılmayı tercih eden, edecek olan insan da çok. Leyla Gencer istemişti mesela, bizde olmadığı için İtalya’da yakıldı, külleri getirildi, Yıldız Kenter de yıllardır yakılmak istediğini söyler, gibi…

Cehalet böyle bir şey, kendisi gibi sanmak herkesi.. başka alternatifi hayatı boyu görmeyen, ‘cami ve bizim usul mezarlıkların’ tercih edilecek ‘en iyi’ alternatif olduğunu sanıyor… oysa araplardan bir gömlek üstünüz altı üstü.. evet biz ölülerimize değer veriyoruz ama maalesef en alt kademeden, en üste cenaze işlerimiz felaket, estetik sıfır, mezarlıklarımız da çirkin ötesi.

Her eski moda dernek için komplo teorileri üretmeye bayılanlara da not: Hayır, Masonluk bir din değildir, modası geçmiş bir dernekleşmedir altı üstü. Bir tanrı inancı olmayanı da üye kabul etmezler benim bildiğim kadarıyla. Hangi dine inandığının önemi yoktur ama bir dine inanıyor olman gerekir. Demode dernek dedim ya! Öyle söz edildiği gibi güçleri vs yoktur, belki eski zamanlarda oldu kimbilir. Mesleğinde başarılı ve tanınmış isimleri istemelerinin nedeni de elbette güç oluşturmak ama eskide kalmış o günler artık.

Kendini zayıf hissettiği bir dönem, bir yardımlaşma, dayanışma ihtiyacı duymuş demek ki Zeki Alasya da, bir arkadaşı belli ki önerdi o da üye olmuş. Bu zamanda bu tür şeyleri ben çok gereksiz buluyorum. Paranız varsa, Golf Kulübüne, Atlı Spor Kulübüne, Tenis Kulübüne falan üye olun, ne Masonu, İlluminatisi falan!

OKU:  Yukio Mishima, Bahar Karları & Bilinç Akışı

* * *

Güncel not olarak da şunu söyleyebilirim, gençken bana da yakılma fikri daha cazip geliyordu, ama şimdilerde toprak çok daha cazip geliyor. Toprakta yaşam bir şekilde devam ediyor çünkü. Elmadaki kurda, uçan kelebeğe, meyveye, sebzeye, ağaca, çimene minnacık da olsa bir katkın oluyordur.

Bir yazı okumuştum krematoryumlar hakkındaydı sanırım, NY Times gibi bir yayında. İnsan bedeninin yakılmasının çok çok çok zor olduğuna dair. Yani o yakma fırınlarının o nedenle çok güçlü fırınlar olması gerekiyor ve tüm gerekli techizatla bile yanması saatleri buluyor ortalama bir insan bedeninin. Bunu da öğrendikten sonra toprakta börtü böcekle kaynaşma fikri kesinlikle daha cazip. (update: 14 Ocak 2023)

Nil Taşkın