Bob Marley’in… ‘No Woman No Cry’ Hikayesi

Bob Marley’in… ‘No Woman No Cry’ Hikayesi

Image: Pixabay/@ParentRap. CCO.

“No Woman No Cry”, Bob Marley’in en ünlü şarkılarından biriydi ve canlı bir kaydın orijinal stüdyo kaydından daha ünlü olduğu ender bir olaydı.

Ama şarkı ne hakkında ve onu kim yazdı? İşte ikonik reggae baladının ardındaki tüm büyüleyici gerçekler.

‘No Woman No Cry’ı kim yazdı?

Bob Marley, 1975’te çıkan Wailers albümü Natty Dread’in şarkısını yazdı.

Şarkının stüdyo versiyonu bir drum machine kullandı.

Ancak Bob, o sırada şarkıyı adına kayıt ettirmedi, çünkü o sıralar hayırsever işler yapıyordu…

Söz yazarı Vincent Ford kimdi?

Sözleri oldukça kişisel olduğundan, Bob Marley’in şarkıyı kendi başına yazdığı varsayılsa da, şarkı Vincent Ford adına kayıt edilmiştir.

Ford, Marley’in büyüdüğü Jamaika, Kingston’ın getto bölgesi olan Trenchtown’da bir aşevi işleten Marley’nin bir arkadaşıydı.

Bu, Ford tarafından alınan tüm telif ödemelerinin hayır işlerinin devam etmesine olanak sağlaması anlamına geliyordu.

Albümün notları, diğer aile dostları ve grup üyeleri de dahil olmak üzere birden fazla şarkı yazarını listeler, ancak tüm şarkılar Marley tarafından yazılmıştır. O sırada Marley, eski yayıncılık şirketi Cayman Music ile sözleşmeden doğan bir anlaşmazlığa karışmıştı.

Marley, yeni şarkılarının Cayman ile ilişkilendirilmesini istemiyordu ve sözleşmeden kaynaklanan kısıtlamalardan kaçınmak ve “ailesine ve yakın arkadaşlarına kalıcı yardım sağlamanın” bir yolu olarak şarkıları başkalarının adlarına yazdırdığı tahmin ediliyor.

Marley’in eski menajeri Danny Sims daha sonra şarkıların telif ve mülkiyet haklarını almak için dava açtı ve Marley’in şarkıları yazdığını ancak önceki sözleşmelerde yapılan taahhütlerden kaçınmak için krediyi Ford’a devrettiğini söyledi.

1987’de bir mahkeme, şarkıların tam kontrolünü üstlenerek Marley’in mirasının yanında yer aldı.

Ford, 2008’de Kingston’da 68 yaşında öldü.

OKU:  Blues ile Jazz Arasındaki Fark Nedir?

‘No Woman No Cry’ şarkısı ne hakkındadır?

‘No Woman No Cry’ başlığı, ‘kadın, ağlama’ anlamına geliyor. Başlık, bir kadına ağlamamasını söylüyor.

Söz, Jamaika dışındakiler tarafından ‘kadın yoksa ağlamak için bir neden yoktur’ veya kadınlara karşı gizli duygular beslemek gibi yanlış anlaşıldı.

Şarkıda Marley, büyüdüğü Kingston’da bir toplu konut projesi olan Trench Town Hükümet Bahçelerinden bahsediyor. Sözler ayrıca Jamaika’da popüler bir kahvaltı olan mısır unu lapasına göndermeler içeriyor.

Wailers’ın basçısı Aston ‘Family Man’ Barrett 2012’de NME’ye şunları söyledi: “Şarkı elbette annelerdeki güçle, hanımlardaki güçle ilgili. Ve biz omurgası olan kadınları seviyoruz. Lades kemiği gibi bir şey!

“Dişi aslan gibi olmalılar! Kadınlar güçlüdür, bilirsiniz, erkeğe bağlı değildirler. Elbette erkek size yardım etmek için oradadır, o zaman her başarılı erkeğe karşılık iyi bir kadın vardır.”

Şarkının canlı versiyonu daha popülerdi

En bilinen versiyonu canlı bir performanstır. Live! adlı albümünden single olarak çıkan, 1975’te Londra’daki Lyceum’da kaydedildi.

Sıcak bir Temmuz akşamı, Wailers heyecan verici bir performans sergilerken kaydedildi. Bu tur, Marley ve The Wailers’ın ana akıma girmesine yardımcı oldu.

Natty Dread’in orijinal versiyonu, canlı performanslardan oldukça farklıydı, çok daha kısa ve hızlıdır. Konser versiyonlarına bambaşka bir enerji kattı Marley.

Listelerde nasıl performans gösterdi?

Live single ilk olarak 1975’te Birleşik Krallık’ta 22 numaraya ulaştı ve ülkede bir çığır açtı.

Marley’in ölümünden sonra 1981’de yeniden piyasaya sürüldüğünde ise 8 numaraya ulaştı.


Derleyip Çeviren: Nil Taşkın