Cinsel Kimlik Sorunları

Cinsel Kimlik Sorunları

Image: Pexels/@Cottonbro. CCO

Bir uzak tanıdığımızın varlığından haberim olmayan bir çocuğu bana mail atmış.. uzun zamandır size ulaşmaya çalışıyordum diyerek. İnsanlar genellikle kendi yaşadıkları sorunları dünyanın en büyük derdi sanıyor, hele de genç ve çevresinde kendisini dinleyip, anlayabilecek düzgün insanlar bulamıyorsa derdi kendi kafasının içinde katlanıp büyüyor.

Anadolu’nun fakir küçük bir köyünde kendi karınlarını doyurmakta zorlanan bir ailenin yaptığı 4-5 çocuğundan biri bu kişi.. ki para içinde yüzen ama yine cehaletlerinden dolayı çocuklarına yeterli psikolojik destek, eğitim ve sevgiyi veremeyen ailelerin varlığını da biliyoruz.

Hepimiz bir hayat mücadelesi veriyoruz ve pek çoklarımız da bu mücadelemizde yalnınız, destek yok çevremizde. Yani “dünyada sorunları olan tek kişi benim” düşüncesini bir kenara bırakmalıyız öncelikle… Kendimize acımayı da bırakacağız, ne güzel ki eğitimini yarım bırakmamışsın buna sevineceksin.

Bu arkadaşımız, cinsel kimlik sorunları yaşıyormuş… Çevresinde bazı kişiler gay olduğunu biliyor veya tahmin ediyormuş ama daha ilerisini bilmiyorlarmış.. kendisinin transeksüel olduğunu düşünüyormuş…

Bu genç arkadaşımız İstanbul’da yaşıyor, üniversite okumuş ama normal bir iş bulamamaktan şikayetçi ve “böyle giderse kötü yollara düşen translar gibi mi olucam yoksa, ya da kendime bi şey mi yapayım” gibi çok saçma şeyler söylemiş.. Bu tür şeyler yapmaya yeltenirsen, herhangi bir insanın hayat mücadelesini bırakması gibi mücadeleni bırakmış olacaksın, anne baban ve kardeşlerin dışında da kimsenin umrunda olmayacaksın…

Hayat zaten bir mücadele, önce bunu bilecek sonra kendine acımayı bırakacaksın.. senin kafanda yarattığın gibi dramatik bir durum değil bu.. Öncelikle kafayı cinsel kimliğine takıp yaşamayı bırakacaksın, hayat sadece cinsellikten ibaret değil… dünyada milyonlarca insan aseksüel (cinsel bir hayatları olmadan ve mutlu) olarak yaşıyor! Hayatta başka hedefler koyacaksın önüne, eğer ilerde yeterince para kazanırsan belki ameliyat düşünürsün ama ben bu tür işleri çok riskli buluyorum, sadece cinsiyet değiştirme ameliyatları için değil her türlü ameliyatı, göze almaya değmez gibi geliyor bana…

Bak Kim Kardashian‘ın defalarca Olimpiyatlarda altın madalyalar kazanmış üvey babası Bruce Jenner, 63 yaşında 2 evlilik ve 5-6 çocuktan sonra “Transeksüel olduğumu düşünüyorum” dedi ve kadın elbiseleri giymeye başladı; çok tanınmış, çok desteği ve çok parası pulu var ama hala ameliyat olmadı.

Herkes Bruce Jenner’in bu yaşta bu itirafı yaptığı için çok cesur olduğunu söyleyerek destek oldu ama ben öyle düşünmüyorum şahsen.. Keşke bunu gençken söyleseymiş.. Kendini kadın gibi hisseden birinin kadınlara heteroseksüel bir erkek olduğunu söyleyerek yani yalan söyleyerek evlilik yapması onları kandırmaktan başka bir şey değil ve daha vahim bir durum çünkü! Ayrıca hayatta herkes evlenip çocuk yapacak diye de bir durum yok.. benim çevremde hiç evlenmemiş, hiç çocuk yapmamış bir dolu kadın ve erkek var.

OKU:  Blues ile Jazz Arasındaki Fark Nedir?

Hem bu dünyada en şanslı yaşayan cinsiyet erkekler inan bana, sonra da gay‘ler, bayağı bayağı pozitif ayrımcılık uygulanıyor onlara.. biz kadınların durumu bence daha zor..

Benim çevremde pek çok gay arkadaşım var, hepsi de çok iyi eğitimli ve gayet saygın işlerde çalışıyorlar.. öyle kendini çamura atmak isteyene bahane çok, cinsel kimlik sorunu da bu bahanelerden sadece biri!

Şimdi gelelim seni yargılayacaklarını düşündüğün tanıdıklara ve akrabalara.. yanılıyorsun! Seni kınayacaklarını düşündüğün o ahbap ve akrabaların hepsinin istisnasız seni anlayışla karşılayacaklarını ben gayet iyi biliyorum…

Bizim 80’lerde bir takım tarikatlara katılıp sonra da çarşafa girmiş tanıdıklarımız bile var, inan bana onlar bile anlayışla karşılar… değil ki senin çekindiğin o ahbaplar. İstanbul’da yaşıyorsun bi kere, dalga mı geçiyorsun, elini sallasan gay’e çarpar İstanbul gibi şehirde…

Ne yapalım genetik, Anadolu’nun doğal ortamında yetişen sebze meyve ile beslenen ailenin yaptığı çocukta da olmuş işte, her birimizin doğuştan gelen genetik sorunları var, kimimiz şeker hastası oluyoruz, kimimiz kalbi delik doğuyoruz, kimimiz de cinsel hormonları karışmış doğuyoruz, cinsel organları çift doğanlar bile var.. yok mu, var.

Doğa’nın hataları bunlar… işin gerçeği evrim devam ediyor, ve değişirken bazı sorunlarla karşılaşıyoruz. Genç bir insanı suçlayacak ve ona kötü bakışlar yöneltecek bir durum değil kısaca.

Dünyanın en değerli şirketi Apple teknoloji şirketi, pek çok devletin bütçesinden daha büyük bütçesi var ve şirketin CEO’su yani en tepe yöneticisi bir gay. Dünyada pek çok saygın iş sahibi gay var. Aklını cinsel kimliğinden çıkarıp hayata odaklan ve dramatik olarak görmeyi de bırak… Sen kendine saygı duyarsan herkes de sana duyar… Kadın elbiseleri mi giymek istiyorsun, giy.. ama ben erkek olarak doğsam hayatta daha kolay ilerlerdim bunu biliyorum.

OKU:  Önce Bir Medeniyet Yaratacaksın, Sonra O Medeniyet Barbarlar Tarafından Tehdit Altında Olacak...

Benim yapabileceğim başka bir şey de maalesef yok, yine de iyi bir psikolog ve/veya psikiyatrist ile görüşürsen seni yönlendirecek daha doğru bir şeyler söyleyeceklerdir diye düşünüyorum…

* * *

Time Dergisi Kapağı – 29 Mayıs, 2014: “Transseksüel devrilme noktası”.

Notlar: Anadolu’da töre cinayeti falan diye bir şey de olmaz hem.. Töre denilen şey, Güney Doğu Kürtleri’nin aşamadığı Feodal/Aşiret yapısının ürettiği bir şey… onlara has, bizle ilgisi yok. Kürtler alınmasın ama gerçekleri bu.

Ben de ilk okuduğumda üzüldüm, diabet tanısı konunca üzülmez misiniz, öyle bir üzüntü, sonra alışıyorsun fikre.. yani ailen ve çevren de duyunca önce tabi ki üzülecekler ama sonra alışıp kabul edeceklerdir. Ben yine de gay olarak kal derim varsa böyle bir durum. Diğeri çok meşakkatli bir iş gibi geliyor bana.

Bu cinsel kimlik kargaşasının büyük bölümünün genetik hata olduğu net bilgi, ama bununla birlikte sanki bir kısmı da çocuk yetiştirmede yapılan hatalarmış gibi geliyor bana.. şimdilerde bazı modalar var, daha 4-5 yaşındaki çocukları için bile “karşı cinse mensup olduğunu düşünüyor, o nedenle biz de öyle giydiriyoruz” diyenler mi dersiniz, ya da “biz cinsiyetsiz yetiştiriyoruz ki çocuk büyünce cinsel kimliğini kendi bulsun” diyenler mi…

Ben bunları çok yanlış buluyorum.. doğanın hatasının sonucu insanları olduğu gibi kabul edip yasal haklar vermek başka.. ama işin doğalının heteroseksüel kadın ve erkek olduğu da bir gerçek. Yani diğer seçeneklerin doğanın hatası olduğunu biliyoruz. Çocuğa 2-3-4-5 daha o yaşlarındayken cinsel kimliğinin doğru şekilde anlatılması, önünde Kadın/Erkek doğru rol modelleri olması gerekiyor gibi geliyor bana.

‘Hatalı üretim’ derken de, gözü bozuk insanlar da var, illa kanser örneğini almamız gerekmez.. ben de 7 yaşımda gözlük kullandım uzağı iyi göremediğim için mesela. 0 numara, gözü kartal gibi olan adam da var, benim gibi 1/2 numara olan da, 15 numara miyop olan da.. yani bir tam/kusursuz hali, bir de hatalı hali.. yoksa defektsiz, mükemmel diye niteleyebileceğimiz insan zaten az.. işin sosyo/psikolojik kısmı dediğim gibi çok derin, uzun ve ayrı bir konu. Kısaca bir perspektif vermeye çalıştım hiç kimseyle konuşamayan birine.

OKU:  Evrensel İnsan Hakları Bildirgesi İnsanlık İçin Yeterlidir

Son bir iki not daha yazıp kapıyorum konuyu. Öncelikle bu hayati/yaşamsal önemi olan bir sorun değildir. Hayat boyu seks yapmazsan bile ölmezsin! Kadın elbisesi giymezsen ölmezsin! Cinsiyet değiştirme ameliyatı olmazsan ölmezsin… yani bu psikolojik olarak seni mutsuz edebilir ama hepsi okadar! Hayati değildir…

İnsanların amansız, çaresiz hastalıklarla mücadele ettiği bir dünyada, anne babaların 20’li yaşlarında çocuklarını hastalıklara, anlamsız savaşlara kurban verdiği bir dünyada, küçücük çocukların anne babasız kaldığı bir dünyada, cinsel kimlik sorunu senin algıladığın gibi bir sorun hiç değildir. Anne baban hayatta, kardeşlerin var, sağlığın yerinde, elin ayağın tutuyor, gerisinin hiç bir önemi yok. Aklını kullanıp güzel güzel çalışacaksın kendine bir hayat kuracaksın, budur.

%100 gerçek kadınlar çok mutluymuş gibi, her yeri işgal eden, her alanda kadına yer tanımayan erkek cinsi, cinsiyetimize de el atıyor!

Sen istediğin ameliyatı ol, istediğin kadar kadın gibi giyin, süslen, makyaj yap, kadın ismi al.. Çok zenginsen, gerçek bir kadının yumurtasını, gerçek bir kadının rahmini kirala çocuk yap.. Hiç bir zaman gerçek bir kadın olamazsın. Biyolojinin gerçeği bu!

Bunu kimseyi üzmek için söylemiyorum. Biyoloji denen bir bilim var!

İş güç düşünme, sen yıllarca “ben erkek miyim, kadın mıyım” diye kafaya tak, düşün.. Önünde pipin varsa erkeksin, BİTTİ! Ne düşünüyorsun daha!

Y Kromozomu senin milyonlarca her hücrende, DNA‘larında işli! Seni erkek yapan o Y Kromozomu DNA‘larında olduğu sürece erkeksin, öyle doğdun öyle öleceksin, doğayla mücadele etmeyi bırakın!

Nil Taşkın