Kendini Etnik Hissetmeyi Bırak

Kendini Etnik Hissetmeyi Bırak

Image: Pexels/@Karl Solano. CCO

Sen kendini etnik hissetmezsen, bir etnik sorun da yaşamazsın!

Benim bildiğim, gördüğüm budur. Ülkelerinin dışında yaşayan göçmenler için de aynısı geçerli. Sürekli olarak gittikleri yere uyum sağlamayıp saçma sapan etkinlikler yaparak kendilerine kariyer uyduran tipler ve gruplar mevcut. Kendilerine destek veren de yine kendileri gibi cahil bir avuç tip.

Gerçek hayatta ve dünyada kendine yer bulamayacağını bilen yetersiz insanlar, bu şekilde etnik kimlikleri.. ya da düzeyi belli gruplarla kendini ifade etmeye çalışır. Hem kariyer, hem ticari anlamda.

Bazı politik örgütlerde yer alan gençlerin hemen hepsi başkaca örgütlerde yer almaya yeterli özelliklere sahip değillerdir. Bu tür parti adı altında yapılanmalarda kendini kendisi gibi tiplere kabul ettirip, ordan bir takım ticari çıkar ve belki ilerisi için bir politik gelecek umarlar.

Aynı şey yurt dışında yaşayanlar için de geçerli. Tabi ki, yaşanılan ülkenin hükümetleri, liberal politikalar gereği, bu kendini etnik olarak tanımlayan ve ibadet ayrıcalığı vs talepleri olan gruplardan da oy almak için onlara kulak verir. Ama bu sizin yanlışınızı olumlamaya yetmez.

Çin Dışişleri Bakanlığı, ülkenin batısındaki Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde herhangi bir “etnik sorun” olmadığı açıklamasını yapmış… onun çağrıştırdıkları bunlar.

“Uygurlar huzurlu ve hallerinden memnun bir şekilde yaşayıp çalışıyorlar. Anayasadaki kanunlar çerçevesinde dini özgürlüklerinden faydalanıyorlar. Yani bazı haberlerde bahsettiğiniz gibi Sincan’da sözde ‘etnik sorun’ diye bir şey yok” denmiş.

Amerika’da da Türkleri temsil ettiği iddiasındaki hiç bir grup kesinlikle beni ve benim gibi dünyaya entegre, uyumlu insanları ve Türkleri temsil etmiyor, katiyen.

Konservatif tabanlı insanları temsil eden bir takım dernekler ve temsilcileri kendilerini “Türklerin temsilcisi” diye sunmasalar iyi ederler! Amerika’da yaşayan Türklerin ancak bir kaç yüzü kendilerinin varlığını kabul ediyor çünkü. Onlar da uyduruk bir kaç lokal dergi ve yayın nedeniyle reklam gelirleri olan tipler, hepsi o.

OKU:  Hangi Öğretmenlerin Günü Kutlu Olsun?

Nasıl ki bu tipler beni ve benim gibi yüzde 99 Türkü temsil etmiyorsa, Uygurları temsil ettiğini söyleyen bir takım gerici örgütlerin de tüm Uygurları temsil etmediğinden adım gibi eminim!

Nil Taşkın

Tags:
, ,