Picture Perfect Mutlu Aileler

Picture Perfect Mutlu Aileler

Image: Pexels/@Elina Fairytale. CCO

Her gördüğünüz “pctue perfect mutlu aile” fotolarına inanmayın.. Elbette, hem birbirine her anlamda çok yakışan, hem birbirini seven ve değerini bilen, her yaş grubundan çok mutlu aileler de var.. ama düşük bir yüzde bunlar.

Her sene Şükran Günü ile başlayan ve yılbaşına kadar uzanan dönemde New York’un bekarlarını bir burukluk ve telaş alır.. her sene bu tatil dönemi için kendilerine bir partner arama telaşına düşerler… gülerim ben de hep müstehzi… sadece belli bir dönem için ihtiyacın olan bir arayış seni bir yere ulaştırmaz çünkü.. uzun hikaye, önceden yatırım yapacaksın.. ama bugün bu konuya, o acil sevgili arayanlara değil de köşesinde sessiz ve buruk olanlara sesleniyorum, gözüne çarpıp okuyan olursa diye.

O gördüğünüz mutlu aile tablolarının arkasında neler var neler, sıradan ortalama sorunları hiç söylemiyorum, onlar olacak normal.. Her insan başka hikaye, her aile başka hikaye..

Ortalama bir yaşantısı olan, mutlu olması gereken bir aile portresi çizen ancak yine de can sıkıntısından dolayı sürekli şikayet halinde dolaşanlar. Hayattan ne istediğini bilmeyen ve yetinemeyenler, Tv’lerde, medyada vs. gördüğü hayatlara özenenler mesela..

Orta üstü bir profil ve mutlu bir aile portresi çizen, mutluluğunu çok ısrarla, sözlerle günde bilmem kaç kez vurgulama ihtiyacı hissedenler.. bir insan mutlu olduğunu bu kadar çok kelimelerle ifade gereği duyuyorsa ya kendini anlatma sorunu vardır, gevezelik etmek istiyor ama konuşacak konu bulamıyordur ya da mutsuz ve onu bastırmaya çalışıyordur. Mantıksız bulduğu için ailesini bozma niyeti de olmadığından “mutluyum, mutluyum, mutluyum” diyerek kendini ikna etmeye çalıyor gibi görünüyor daha çok.

Sonra sana çok harikaymış gibi görünen o kıytırık villada oturmak için o kızın 20 senedir o adamla aynı yatağı paylaştığını düşünsene bir..

Ya da sırf o mutlu aile pozu için içinde arkadaşça bir sevgiden ötesi olmayan eşcinsel bir erkekle evlenmiş kızın dramını (tanıdığım bildiğim insanlar da var, gözlemlediğim örnekler de, hem Türkiye’de, hem Amerika’da)..

OKU:  Nil'in Kitap Okuma Listesi

Ya da sırf o tablo için, bir erkeğin hiç de samimi olmayan ilgisi ve sahte sevgisi için karşılığını ödemek zorunda olan o kadınlar.

Kısaca her gördüğünüze ağzınız açık gıpta etmeyin, bir de kendinizi boşa üzmeyin.. satır aralarını okuyun, perdenin arkasını da düşünün. Hayat genelde tercihler üzerine kurulu, o picture perect mutlu aile görüntüsü için bazen gerçekte daha derin bir mutsuzluk tercih edilmiş olabiliyor.

Negatif insan hiç sevmem ama abartılı neşe ve mutluluk oyunu oynayan da sevmem. Ben güne pozitif başlarım, doğam bu. Hayatın bana verdiği her negatifliğe karşı, bana çok da iyi davranmamış olmasına rağmen mutlu olmayı bilirim. Başka insanlara vermek istediğim mesaj da budur. herşeye “rağmen” mutlu olmayı bilmek.

Benim kızdığım, mutlu olmaması için hiç bir sebebi olmamasına rağmen hala saçma sapan şikayet edenler ve olmayan mutluluklarına ısrarlı vurgu yapanlar.. senin mutlu olmaman için ne gibi bir sebebin olabilir ki zaten söyleme gereği duyuyorsun bir de!

Pozitif mesaj önemli.. işimizde de, psikolojik alt yapımız için de pozitif düşünücez ama bu asla şu “ışığı buldum, parıldayalım, yıldızlar öyle dedi, hayatın anlamının çözdüm, hoop alkış!” diyen yeni moda üfürükçüler, motivasyon konuşmacıları tarzı değil, aman!

Buluşucağımız ve bizi mutlu edecek nokta: Pozitif Gerçekçilik.

Denk gelip okuyan herkese, iyi yıllar, mutlu günler ve mutlu anılar biriktireceğiniz nice yıllar dilerim.

Nil Taşkın