Sosyal Medyada Atatürk Paylaşımları

Sosyal Medyada Atatürk Paylaşımları

Tamam hepimizin birikimi, donanımı aynı değil ama sosyal medya paylaşımları konusunda biraz akıl izan yahu, gerçekten… Yerli yersiz paylaşımlar yaptığınızda meczup bir imaj çiziyorsunuz… Durduk yerde günde 10 kere, George Washington, Thomas Jefferson, Abraham Lincoln fotoğrafı paylaşan Amerikalı gördünüz mü siz hiç… Ama tartışmaya gerek yok, George Washington’un çocukları bizden daha başarılı ve atalarının ideallerini gerçekleştirmekle meşguller… Bireysel başarılar mühim değil geçelim, toptan bir başarıdan söz ediyorum ben… Evet Ortadoğu gibi bir cadı kazanında ve müslüman bir ülkede yaptıklarından dolayı Atatürk‘ün yaptıkları daha değerli, henüz bugüne kadar yaptıklarına yaklaşan biri daha olmadı… ama onu sevip, görüşlerini paylaştığınızı göstermenin yolu resim paylaşmakla olmuyor, yaşam şeklinizle, günlük hayatınızla yapacaksınız bunu.

Anmalarda, milli bayram ve kutlamalarımızda, protesto edilecek bir durum olduğunda, bir duyuruda, ya da yeni bir bilgiyi, hikayeyi vs. paylaşmak isteğimizde tabi ki hepimiz paylaşıyoruz… ama gün içinde durduk yerde yüz kez Atatürk resmi paylaşarak kavramların içini boşaltıyorsunuz, anlamsızlaştırıyorsunuz bilginize.

Geçen gün bir paylaşımına zarifçe bir eleştiri getirdiğim bir arkadaşım, beni henüz tanımamış olacak ki, ironiyle “bi araba laf ettiniz, tamam seneye 23 Nisan’da Atatürk resmi paylaşırım olur biter” dedi bana… Türkiye’nin genç sanatçı aydınlarından birisi. Oysa sizlerin bu içini boşaltma halinden muzdarip olduğumuzdan, ben bu 23 Nisan Atatürk paylaşımı özellikle yapmamıştım. Çocukluğumun kutlamalarından bir 23 Nisan fotoğrafı paylaşmıştım sadece. Paylaşımlarınızdaki dengeye dikkat edin derim.

Bir de bu sanatçı arkadaşımız, Atatürk’e dair yeterince bilgi sahibi olmadığımızı, ilkokul bilgilerimizle sınırlı kaldığımızı söylüyor. Kendisi yeterince okuma fırsatı bulamamış olabilir. Bürokrasimizin hali de malum, bazı açılmayan tarihi arşivler bulunabilir ama sanmıyorum ki hakkında bu kadar çok yazılmış, çizilmiş ve hayatı bu kadar halkına açık başka bir lider olsun. Her görüşden cahil, sığ düşünceli insanlar olabilir ve sizler de içi boş paylaşımlarınızla bu yeni aydınların ekmeğine yağ sürüyorsunuz bilginize.

OKU:  Galileo Galilei ve Atatürk

Yine bu yeni aydınlar arasında Atatürk’ün bir “keyif *pzvgi” olduğu konusunda sohbete rastladım… ona da değinmeden geçmek istemiyorum. Atatürk, her koşulda hayattan zevk almasını bilen biriydi evet… Gerçek bir yaşam gurusu, şimdikiler gibi kulaktan dolma uyduruk bilgilerle de değil… Kendi zevk aldığı gibi, halkını da bu yönde eğitmiş ve teşvik etmiş bir insandı ayrıca… Birilerinin yaptığı gibi en güzel ahlaklı olduğunu iddia edip, en ahlaksız yaşam şeklini sürmemişti… İlkokul bilgilerimizle değil, yaşadığım sürece edindiğim bütün hayat görüşümle ona saygı duyuyorum ve seviyorum… Gerçek bir düşünür, üstün bir askeri deha ve çok ilerici, devrimci bir liderdi…

Hayranlığımızın ve sevgimizin nedenleri var…

Nil Taşkın