Sinir Krizi Sonucu Çıplak Koşmak

Sinir Krizi Sonucu Çıplak Koşmak

Image: Pexels/@Ketut Subiyanto. CCO

Aniden sokağa çıplak çıkıp koşmak, tahmin edildiği gibi psikotik, nervous breakdown, yani bir sinir kirizi sonucu oluşuyor.

Bir mental sağlık sorununun bir krizi, aşırı zihinsel veya duygusal stres dönemi veya kullanılan bir ilacın etkisi veya bir beyin tümörü de böyle bir duruma neden olmuş olabiliyor.

70’lerin sonu, 80’lerin başı gibi bir yaz günü, Bakırköy Sahil’e inmiştik babamla. Bir çay bahçesinde bir kaç saat oturup kitaplarımızı okumuş (Bkz: Küçük Kara Balık), o çayını ben gazozumu içmiş, üzerine dondurma yemiştik. Dönüşte Bakırköy Meydan’dan geçerken herkesin dönüp bir şeye baktığını bir konuşmalar duyduk. Babam da baktı ve “bir adam çıplak aşağı doğru koşuyor” dedi. Arkasından çok kısa bir kaç saniye gördüm ben de.

Benim şahitlik ettiğim bir “çıplak koşma vakası“ydı bu. O zaman kameralı akıllı telefonlar ve dijital kamera olmadığı için kimse çekemedi bunu tabi bu olayı. Yani kimbilir dünya kurulduğundan beri, üzerimizi giysilerle örtmeye başladığımızdan beri kaç kez, kaç kişi benzer şeyler yaptı.

Şu sıra çok görmemizin nedenleri:

– Öncelikle ekonominin içinde bulunduğu durum, insanları daha rahat zamanlara göre daha çok bunaltıyor ve bir sinir krizine neden oluyor olabilir.

– Ve tabi akıllı telefonların yaygınlaşması nedeniyle her zaman olan sayı şimdi daha çok kayda alındığı için, biz daha çok oluyor zannediyor olabiliriz.

– Veya ikisi birden etkendir.

Olayların hiç birinin komik bir yanı yok. Ağır dramatik durumlar.

Hangimizin başına ne zaman ne geleceğini hiç birimiz bilemeyiz. Çünkü kaç yaşında olursak olalım, hayatta bizi neler bekliyor bilmiyoruz.

Toplum aklını başına toplar ve ekonomiyi yoluna koyacak bir değişim olur umarız demekten başka söyleyecek bir şey de yok. Ve elbette, bireysel ve toplumsal mental sağlık konularının daha bilincinde olmalıyız.

OKU:  "Allah Acılı Aileye Sabır Versin. Allah Kimseyi Çocuğuyla Sınamasın"

Nil Taşkın


Okuma:
1- A manic episode led me to strip naked in times square
2- Psychological nudity and the experience of psychosis